Allık, Bronzer Ve Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır?

Allık, herkesin adını en iyi bildiği, fakat çoğu zaman yanlış kullanılan, nereye sürüleceği konusunda ortalıkta pek çok yanlış bilgi dolaşan üç makyaj malzemesinin başında geliyor.

Allık nedir?

Allık, genelde yüz makyajında kullanılan ve yanaklara doğal bir kızarıklık vermeyi amaçlayan, genelde toz halde üretilen makyaj malzemesidir. Yanaklara sanki hafif utangaçlıktan, heyecandan, telaştan veya pozitif fazla enerjiden dolayı hafifçe kızarmış gibi bir görünüm verir. Dozunda ve düzgün yapılan bir allık uygulamasıyla solgun yüzler, doğal olarak sağlıklı bir görünüme kavuşur; çünkü yanaklarda hafif pembelik bol oksijenli bir ortamda ve toksinsiz, sağlıklı bir hayat sürenlerin sağlıklı olduklarını gösteren en büyük belirtilerdendir.

Allık aynı zamanda makyajla yüz şekillendirme ve yüz boyutlandırmada önemli bir rol oynar. Zaten allığı kullanması zor hale getiren en büyük problem de yüz şekillendirmede büyük rol oynamasıdır.

Bildiğiniz gibi, yanlış sürülmüş bir allık yüzü gereğinden fazla yuvarlak ve geniş gösterebilir; veya doğallığın ötesine geçip fazla kızarık bir görünüşe neden olabilir.

Bunlar da bizi aşağıdaki önemli soruya götürüyor.

Allık nasıl sürülür?

“Allık nasıl sürülür” ve “allık nereye sürülür” sorularını cevaplamadan önce, allık fırçası nasıl olmalı sorusundan başlamak lazım. Çünkü, allığın doğru şekilde sürülebilmesi için öncelikle doğru bir allık fırçası kullanmak gerek.

Allık fırçası nasıl olmalı?

Eğer allık sürmede acemiyseniz avuç içi kadar kocaman, pofuduk bir allık fırçası yerine, daha ufak, küçük başlı, yuvarlaktan ziyade yuvarlak ve dikdörtgen karışımı gibi görünen bir allık fırçası kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede allık sürmeye alışana kadar, allığı fazlaca ve gereksiz yerlere taşırmadan daha kontrollü sürmüş olursunuz. Alışmaya başladıkça, daha büyük başlı allık fırçalarına terfi edebilir, pofuduk ve büyük allık fırçaları sayesinde bir-iki hamlede allık sürme işlemini bitirebilirsiniz. Ünlü makyaj artistleri allık fırçası seçerken mutlaka kabuki denilen, kılları aşırı yumuşak ve pofidik fırçaları tercih ediyorlar. Toz allığı daha iyi tuttuğu ve pürüzsüzce yaydığı için biz de kaliteli kabuki allık fırçalarını öneriyoruz “allık fırçası nasıl olmalı” diye soranlar için.

Allık nasıl & nereye sürülür?

Allık sürmek için öncelikle allık fırçasına bol miktarda allık alın fakat sürmeden önce fırçayı biraz uzakta tutup üstüne doğru hafifçe üfleyin. Bu sayede fazlalık olan fırçaya düzgün yapışmamış tozlar uçup gidecek, size sadece güzelce sürülmeye meyilli olan kısım kalacak. Tamamını uçuracak kadar kuvvetli üflemeyin yalnız.

Allığı doğru şekilde sürmek için şu yöntemi uygulayın:

Önce, dişlerinizi göstermeden kocaman şekilde gülümseyin.

Başlamak için sağ veya sol yanaktan birini seçin.Gülümseyince ortaya çıkan yanak topçuklarını bilirsiniz. Allığı, gülümseyince ortaya çıkan bu küçük tepenin üstüne yerleştirin ve tepenin burun ve dudak tarafına doğru azaldığı yere sakın değdirmeyin. Fırçayı, diğer tarafa doğru, yani saç diplerinize doğru, yavaşça kaydırın.

Dikkat! Kulağa doğru gitmeyin!

Gülümseme tepesinden düz yana, kulağa doğru sürülmüş bir allık yanlış sürülmüş demektir.

Kulak yerine, başladığınız noktadan itibaren hafifçe yukarı doğru, kulağın hemen üstündeki saç diplerine doğru gitmeniz gerekiyor.

İzlediğiniz yol aslında elmacık kemiğinizden başka bir şey değil.

Gülümseme tepelerinden başlayarak, elmacık kemiğiniz boyunca allığı saç diplerinize kadar sürdükten sonra, gülümseme tepesini tekrar, göz ve burun tarafına yaklaşmadan bir kez daha fırça darbeleriyle vurgulayabilirsiniz.

Tıpkı fotoğraftaki yanak bölgesindeki noktalar gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com